دریافت کد لوگو
سقاخونه بین الحرمین - پژوهشی در حدیث شریف کساء
صفحه نخست | ليست مطالب | آرشيو مطالب | پروفايل مدير | ارتباط با ما
این صفحه را به اشتراک بگذارید

 

پژوهشی در حدیث شریف کساء 

 (( اِنَّما يُريدُ اللَّهُ  لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ اَهْلَ الْبَيْتِ وَيُطَهِّرَكُمْ تَطْهيرا))

 

 

((سند حدیث شریف کساء))

تا کنون در تحقیقات انجام شده درباره حدیث شریف کساء چند سند به دست آمده که در ذیل به بعضی از آنها اشاره می شود:

قدیمی ترین کتابی که تاکنون بدست آمده و دربردارنده بخشی از حدیث شریف کساء به شکل فعلی است، کتاب غُرَرالخبار و دُرَرالآثار دیلمی(صاحب کتاب ارشاد القلوب،ازعلمای بزرگ قرن هشتم هجری) که محیی الدین غریفی در کتاب خود(غریفی ، محیی الدین، آیه التطهیر ص 88) حدیث کساء را به نقل از آن آورده و گفته که این نسخه را در کتابخانه شیر محمد همدانی دیده است. گفتنی است مؤسسه تحقیقاتی"مکتبة العلامة المجلسی" نسخۀ خطی این کتاب را یافته و دردست تحقیق دارد و به زودی به طبع خواهد رساند.

(قابل ذکر است که اختلافات میان متن های حدیث کساء ، نشان دهندۀ وجود طرق مختلف برای حدیث کساء است).

کتاب دیگری که تاریخ کتابت آن سال 1033ه.ق است، در بردارندۀ متن و ترجمۀ حدیث شریف کساء است. نسخه خطی این کتاب در کتابخانۀ آیت الله العظمی مرعشی نجفی(ره) به شمارۀ 8954 موجود و از آن نگهداری می شود.

کتاب دیگری که متن حدیث شریف کساء را نقل و آن را از  حضرت فاطمة الزهرا(علیهاالسلام) روایت کرده منتخب طریحی است. فخرالدین محمد طریحی(979-1085 ه.ق) از علمای قرن یازدهم و هم عصر علامۀ مجلسی و نویسنده کتابهای چندی از جمله مجمع البحرین، تفسیرغریب القرآن و ضوابط الاسماء و الرجال و ... است. علامه مجلسی و علامه بحرانی از کتاب منتخب طریحی نقل حدیث کرده اند. همچنین آیت الله العظمی مرعشی نجفی(ره) نیز او را بزرگ داشته و ستوده اند.

یکی دیگر از سندهای حدیث کساء مربوط به علامه شیخ عبدالله بحرانی صاحب کتاب عوالم العلوم است.(محدث کبیر و متتبع کم نظیر شیخ عبدالله بحرانی اصفهانی، از شاگردان و همکاران علامه مجلسی در تنظیم بحارالانوار است. کتاب عوالم العلوم که در عظمت، دومین موسوعۀ احادیث اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام)  است)

ایشان در حاشیۀ کتاب عوالم(نسخه میرزا سلیمان یزد) سند حدیث شریف کساء را چنین نقل می کند:

رأیت بخطّ الشیخ الجلیل السیّدهاشم ، عن شیخه السیّد ماجد البحرانی عن الحسن بن زین الدین الشهید الثانی ، عن شیخه المقدّس الاردبیلی ، عن شیخه علیّ بن عبدالعالی الکرکی ، عن الشیخ علی بن هلال الجزائری ، عن الشیخ احمد بم فهد الحلّی ، عن الشیخ علیّ بن الخازن الحائری ، عن الشیخ ضیاءالدین علی بن الشهید الاّول عن ابیه ، عن فخرالمحققین ، عن شیخه العلاّمة الحلّی ، عن شیخه المحقق ، عن شیخه ابن نما الحلّی ، عن شیخه محمد بن ادریس الحلی عن ابن حمزة الطوی صاحب ثاقب المناقب عن الشیخ الجلیل محمد بن شهر آشوب عن الطیرسی صاحب الاحتجاج عن شیخه الجلیل الحسن بن محمد بن الحسن الطوسی ، عن ابیه ، شیخ الطائفه ، عن شیخ المفید ، عن شیخه ابن قولویه القمی عن شیخه الکلینی ، عن علی بن ابراهیم بن هاشم ، عن ابیه ، عن احمد بن محمد بن ابی نصر البزنطی عن قاسم بن یحیی الجلاء الکوفی ، عن ابی بصیر ، عن ابان بن تغلب البکری ، عن جابر بن یزید الجعفی عن جابر بن عبدالله الانصاری عن فاطمة الزهراء(علیها السلام) بنت رسول الله(صل الله علیه و آله و سلم)

به هر شکل این سند مورد توجه برخی علما وبزرگان بوده است. برای مثال آیت الله العظمی مرعشی نجفی(ره) در اهمیت این سند بارها می فرمودند: ((خدا عنایت بفرماید، حدیث کساء راکه در عوالم طبع شده زیارت کنیم)).

لازم به ذکر است خود آیت الله العظمی مرعشی نجفی(ره) در کتاب خود (ملحقات احقاق الحق ، ج2، ص544-557) حدیث کساء را نقل کرده اند.

کتاب دیگری که در آن از حدیث شریف کساء به شکل کنونی آن یاد شده، نحج الحجة فی فضائل الائمة ، نوشته علی نقی احسائی ، از علمای قرن دوازدهم هجری است. وی به هنگام نقل این حدیث می نویسد: ((و رَوی حدیث الکساء من طرقنا مبسوطاً مشتملاً عَلی فضل شیعة آل محمد)) و این بیان نشان دهندۀ آن است که راههای سندی متعددی برای این حدیث وجود داشته است.

 تعداد منابع موجود در قرن دوازدهم نشان می دهد که حدیث شریف کساء در آن زمان حدیثی شناخته شده بوده است.

 

       (( نظر برخی از علما و مراجع درباره حدیث شریف کساء))

مراجع تقلید و علما از گذشته تا به حال تاکید و سفارش بر توسل و مجالس حدیث کساء داشتند که ما نظر تعدادی از ایشان را نقل می کنیم:

آیت الله العظمی مرعشی نجفی(ره) در حاشیه نسخه ادعیه و زیارات که در سال1370ه.ق منتشر گردید نظر مبارک خود را درباره حدیث شریف کساء چنین بیان فرمودند: ... همچنین شیخ جلیل و محدث نبیل شیخ عبدالله بحرانی در جلد یازدهم کتاب شریف عوالم العلوم و الانوار که قریب به یکصد مجلد است این حدیث را به طور کامل ذکر فرمودند با سند از خود تا بی بی عالم شفیعه روز جزا حضرت صدیقه طاهره(علیها السلام) وما حدیث را از روی نسخه عوالم نقل می کنیم.

مرحوم آیت الله العظمی حاج شیخ جواد تبریزی(ره) نیز فرمودند: حدیث شریف کساء مجرب و معروف است و علما بدان عمل کرده اندالحاق آن به آخر مفاتیح الجنان جزء آن محسوب نمی شود و اشکال ندارد. همچنین ایشان در پاسخ جمعی از اساتید حوزۀ علمیه در تاریخ10/2/83 مبنی بر اظهار تردید یکی از افراد سرشناس که آثار تالیفی فراوان دارد چنین می فرمایند: حدیث کساء به نحو معروف جزء اعتقادات شیعه اثنا عشری است و منکر آن باید استغفار کند تا خداوند متعال رحمی به او بنماید.

آیت الله العظمی بحجت(ره) نیز می فرمایند: حدیث کساء به نقل از کتاب عوالم روایت شده و سند معتبری دارد و خواندن این حدیث در تمام مواقع برای حوائج و مشکلات مهمه کارساز و معجزه آسا می باشد.

شایان ذکر است زمانیکه آیت الله العظمی بحجت(ره)  برای شفا و سلامتی آیت الله العظمی تبریزی(ره) در مسجد اعظم جلسه دعا گذاشتند دستور دادند در آن مجلس حدیث کسا بخوانند. برخی آقایان تحت تاثیر دیدگاه مخالفین حدیث کسا قصد داشتند مانع خواندن حدیث کساء بشوند وقتی خبر به آیت الله العظمی بحجت(ره)  می رسد ایشان می فرمایند اگر قرار است حدیث کساء خوانده نشود بهتر است جلسه دعا نیز تعطیل شود. به هر روی مخالفین در برابر واکنش آیت الله العظمی بحجت(ره)  مجبور به اطاعت شدند و حدیث کساء با شرکت علماء و آیات عظام و زائران حرم حضرت معصومه(علیها السلام) قرائت شد.

آیت الله العظمی سید صادق شیرازی(دامت برکاته) نیز می فرمایند: حدیث کساء سند معتبری دارد فصول مختلفه این حدیث شریف در احادیث شریفه دیگر که معتبر، مستفیض یا متواتر است به انواع تواتر وارد شده است.

قابل ذکر است که آیت الله العظمی گلپایگانی(ره)، آیت الله بهاءالدینی(ره)، آیت الله قاضی(ره)، آیت الله طبیب زاده(ره)، آیت الله سید مهدی شیرازی(ره)، آیت الله فاضل لنکرانی(ره)،آیت الله موحد ابطهی(ره)، آیت الله قزوینی(ره) و آیت الله نجفی(دامت برکاة) و دیگر علما و بزرگان که تعداد آنان زیاد است تاکید و سفارش بر مجالس و توسل به حدیث کساء داشتند.

 

* برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا به کتاب حدیث کسا و آثار شگفت نوشته سیدعلی موحد ابطحی مراجعه بفرمایید.

 

نوشته : مهدی فتح اله زاده    نظرات :
سایت های مفید:
مؤسسه تحقيقاتى حضرت ولى عصر(عج) : [ بازديد ]
موسسه جهانی سبطین(علیهماالسلام) : [ بازديد ]
سایت خبری تحلیـلی شیعه نیـوز : [ بازديد ]
سایت فرهنگی اعتقادی فطرت : [ بازديد ]
پرسمان دانشجویی-وهابیت : [ بازديد ]
مرکز نشر اعتقادات : [ بازديد ]
غدیر خم : [ بازديد ]
ادامه لينکها ...
*جهت کسب اطلاعات و رفع شبهات، بازدید ازسایت های ذکرشده پیشنهاد می شود*
جهت ترويج فرهنگ غني تشيع، کپي برداري به هر نحوي مجاز مي باشد!
سقاخونه بين الحرمين